Na centralnom trgu u Šapcu 22. marta je zvanično obeležen početak realizacije Projekta odvajanja kućnog otpada „O-dva-ja-mo“ koji je pokrenulo Ministarstvo zaštite životne sredine uz podršku Evropske unije i Ambasade Kraljevine Švedske. Grad je ovim projektom dobio 12.623 plave kante u kojima će se u domaćinstvima odvajati papir, plastika i metal. Pored toga donirano je i 182 plava kontejnera za istu namenu i 191 žutih kontejnera za staklo, kao i tri kamiona za odvoz odvojenog suvog otpada. Cilj je da se smanji količina otpada na deponijama i da se u domaćinstvima vrši primarna separacija.
Selekcija otpada je veoma važan segment kako bismo više reciklirali, a manje otpada bilo na regionalnoj deponiji Srem-Mačva. Grad je dobio značajne podsticaje od Ministarstva zaštite životne stedine i EU, a na nama je da realizacijom projekta načinimo značajne pomake u zaštiti životne sredine. No, mnogo toga zavisi od nas, te pozivam sve sugrađane da zajedno učestvujemo u ovom projektu i da odvajamo otpad rekao je gradonačelnik Šapca dr Aleksandar Pajić.
Kako bi građani bili detaljnije upoznati sa ovim projektom i njegovim značajem za zaštitu životne sredine, prisutnima su se obratili i predstavnici Ministarstva za zaštitu životne sredine i Delegacije Evropske unije.
“Projekat je od izuzetnog značaja za lokalne sredine i za celokupnu Srbiju jer smo ovim projektom pokrili 17 lokalnih samouprava od kojih je jedna i grad Šabac. Grad Šabac je učestvovao sa 150.000 evra u realizaciji ovog projekta, preko kojeg je nabavljeno 26 kamiona za odvoz suvog otpada i preko 90.000 kanti i kontejnera. Ovo je pilot projekat i samo jedan u nizu koji ćemo sa lokalnom samoupravom i gradom Šapcem sprovoditi u cilju zaštite životne sredine,” istakao je pomoćnik ministra zaštite životne sredine gospodin Dušan Čarkić.
Programski menadžer za životnu sredinu i borbu protiv klimatskih promena Delegacije EU Antoan Avinjon veruje da će realizaciji projekta u Šapcu biti uspšena, i da će građani biti zainteresovani za separaciju otpada.
“Ideja Projekta “O-dva-ja-mo” je da se otpad primarno odvaja kako bi se ukupna količina otpada koja završava na deponijama smanjila. Izgradnja deponija i održavanje je veoma skupo, ponekad one nisu dobro ni urađene, pa je jako korisno ne slati sav otpad na deponiju. Primarna separacija otpada ne samo da stvara reciklabilni materijal, nego mi tako stvaramo i poslove i doprinosimo razvoju ekonomije,” naglasio je Antoan Avinjon.